خرید و فروش سهام در بورس
  
 
 
آرشیو
 
یکشنبه 16 مهر‌ماه سال 1385
نقل از BBC

از اونجا که سایت bbcpersian فیلتر شده و ممکنه بعضی ها مایل باشند تحلیلهای بورسی این سایت رو بخونند آخرین تحلیل مربوط به جمعه ۱۴ مهر رو میتونند عینا بخونند:

بورس اوراق بهادار تهران پس از تحمل یک رکود ۲۰ ماهه، خود را برای اخراج بیش از ۱۰۰ شرکت که گفته می شود به ورطه زیان دهی افتاده اند، آماده می کند.

مدیریت بورس سهام تهران پس از تلاش های شش ماهه برای شفاف سازی وضعیت شرکت هایی که با توقف طولانی مدت نماد معاملاتی رو به رو بودند، ۴۲ شرکت از مجموع حدود ۴۲۰ شرکت عضو بازار سهام را از تابلو قیمت ها حذف کرد.

بر اساس اعلام سازمان بورس تهران، شمار این دسته از شرکت ها ظرف دو ماه آینده به بیش از ۱۰۰ شرکت خواهد رسید.

بر این اساس با راه اندازی تابلو چهارم، مقدمات خروج شرکت‌‏هایی که به دلیل توقف طولانی مدت نماد معاملاتی، مشکلاتی عدیده‌‏ای را برای گروهی از سهامداران به لحاظ نقدشوندگی سهام به وجود آورده بودند، فراهم شده است.

شرکت‌‏های حاضر در تابلوی چهارم، فرصتی شش ماهه خواهند داشت تا در صورت حل مشکلات و احراز شرایط حضور در بورس، با پذیرش مجدد در این بازار حضور داشته باشند.

محدودیت‌‏هایی در انجام معاملات سهام شرکت‌‏های این تابلو، به دلیل بالا بودن ریسک، برای سهامداران خرد در نظر گرفته شده است. خریداران جزء حق فروش دوباره سهام در این تابلو را نخواهند داشت.

سهامداران نمی‌‏توانند نام و وضعیت معاملات شرکت‌‏های این تابلو را مشاهده کنند و علت آن هم، جلوگیری از وسوسه و هیجان کاذب سهامداران بوده تا افت خیز چندین و چند درصدی قیمت سهام این شرکت تأثیری در تصمیمات منطقی فعالان بازار نداشته باشد؛ در حقیقت، این تابلو ماهیت فیزیکی نداشته ، بلکه اعتباری است.

همچنین قیمت سهام و ارزش روز شرکت‌‏های قرار گرفته در این تابلو، بر روی شاخص کل تاثیری نخواهد داشت.

سازمان بورس به سهامداران جزء توصیه کرده تا تنها با بررسی‌‏های لازم نسبت به فروش سهام در این تابلو اقدام کنند.

تسهیل خروج

بر همین اساس کارشناسان اقدام سازمان بورس در راه اندازی تابلو چهارم را که تا کنون نمونه مشابهی در دنیا نداشته، تنها راهکار اتخاذ شده برای تسهیل خروج کم دردسر شرکت ها از بورس می دانند.

به اعتقاد آنها این تابلو به شرکت هایی که مایل به خروج از بورس هستند کمک می کند تا سهام خرد خود را به قیمت های ارزان جمع آوری کنند.

بورس تهران
 تحلیلگران مسایل بازار سرمایه علت افت شتاب صعود شاخص کل بورس را در مقایسه با داد ستدهای شهریور ماه گذشته را کاهش مشارکت سهامداران حقوقی و نهادی در مبادلات سهام عنوان می کنند
 

این در حالی است که سازمان بورس به دلیل پذیرش عضویت این شرکت ها در بورس موظف به حمایت از حقوق سهامداران در قبال شرکت هاست.

اما سازمان بورس بدون توجه به تحمیل زیان به سهامداران، شرایط را برای خروج آسان شرکت ها فراهم کرده است.

گذشته از این تاکنون سازمان بورس اطلاعیه ای مبنی بر این که آیا شرکت های در حال انتقال به تابلو چهارم زیان ده هستند یا دارای اطلاعات غیر شفاف هستند، منتشر نکرده است.

همچنین به باور کارشناسان، سازمان بورس برای شفاف سازی بازار موظف به ارایه دلایل زیان ده شدن یا عدم ارایه اطلاعات این شرکت هاست.

رشد کند

در همین حال برخی تحلیلگران مسایل بازار سرمایه نیز بر این باورند که شرایط فعلی بازار سهام برای راه اندازی این تابلو مناسب نیست.

اشاره آنها به کاهش شتاب رشد شاخص های بورس سهام در دو هفته گذشته است.

اگر تاثیر ۶۶ واحدی بازگشایی نماد معاملاتی شرکت کالسیمین بر شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات هفته گذشته حذف شود، در طول دو هفته گذشته شاخص کل بورس تهران به طور متوسط روزانه ۸ واحد رشد را تجربه کرده است.

تحلیلگران مسایل بازار سرمایه علت افت شتاب صعود شاخص کل بورس را در مقایسه با داد ستدهای شهریور ماه گذشته را کاهش مشارکت سهامداران حقوقی و نهادی در مبادلات سهام عنوان می کنند.

سال مالی اکثر شرکت های بزرگ سرمایه گذاری فعال در بورس تهران در شهریور ماه به پایان می رسد و به همین دلیل هر سال در ماه شهریور جا به جایی سهام میان این شرکت ها و شرکت های زیر مجموعه آنها با هدف افزایش سوددهی رونق می گیرد.

بر همین اساس سهم بیش از ۸۰ درصدی آنها در مبادلات شهریور ماه، در طول دو هفته اول ماه مهر به حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است.

بنابراین تحلیلگران مسایل بازار سرمایه بر این باورند که اخراج بیش از ۱۰۰ شرکت بورسی همزمان با روند نزولی رشد شاخص ها می تواند جو روانی حاکم بر بورس تهران را منفی کند.

با این حال مدیریت بورس تهران هفته گذشته و برای اولین بار در طول ۹ ماه گذشته نسبت به پذیرش عضویت یک شرکت اقدام کردند تا اوضاع بازار سرمایه را آرام و دورنمای آن را مثبت جلوه دهند.

بدین ترتیب در آخرین روز معاملات هفته گذشته، شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو به عضویت بورس تهران درآمد.

همچنین با وجود اعلام قبلی سازمان بورس مبنی بر بازگشایی نماد ۱۳ شرکت بورسی، نسبت به بازگشایی نماد معاملاتی شرکت کالسیمین که تاثیر مثبتی و ۶۶ واحدی بر رشد شاخص کل داشت، اکتفا شد.

حسین عبده تبریزی
 تحلیلگران پیش بینی می کنند با شروع دور تازه ای از فعالیت حسین عبده تبریزی، سندیکای شرکت های سرمایه گذاری همچنان بر موضع اپوزیسیونی خود در برابر مدیریت جوان و کم تجربه بورس تهران پافشاری کند
 

بدین ترتیب رشد شاخص بورس تهران در جریان مبادلات هفته گذشته به بیش از ۱۰۵ واحد رسید. شاخص قیمت شرکت های صنعتی هم بیش از ۹۷ واحد افزایش یافت.

سندیکای سرمایه گذاری

با این وجود افت شاخص قیمت شرکت های واسطه گری مالی از ۸۶ واحد در پایان معاملات دو هفته پیش به ۱۲۲ واحد در پایان داد و ستد های هفته گذشته افزایش یافت.

کارشناسان افت قیمت سهام بانک پارسیان در پی ابطال معامله ۸/۲۸ درصد از سهام آن و ادامه تخلیه حباب قیمت سهام شرکت های سرمایه گذاری را علت افزایش نزول شاخص مالی می دانند.

البته برخی تحلیلگران هم معتقدند فعالان بازار سهام این روزها در انتظار روشن شدن استراتژی آینده شرکت های سرمایه گذاری هستند.

انتخاب حسین عبده تبریزی، دبیر کل بورس اوراق بهادار تهران در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی، به عنوان دبیر کل سندیکای شرکت های سرمایه گذاری بر شکل گیری این انتظار دامن زده است.

سندیکای شرکت های سرمایه گذاری که با عنوان موسسه توسعه صنعت سرمایه گذاری فعال است، همواره نقش اپوزیسیونی در برابر مدیریت بورس تهران داشته است.

آقای عبده تبریزی هم در آبان ماه سال گذشته خورشیدی با فشار دولت محمود احمدی نژاد مجبور به کناره گیری از سمت دبیر کلی بورس تهران شد.

بر این اساس تحلیلگران پیش بینی می کنند با شروع دور تازه ای از دبیر کلی آقای تبریزی، سندیکای شرکت های سرمایه گذاری همچنان بر موضع اپوزیسیونی خود در برابر مدیریت جوان و کم تجربه بورس تهران پافشاری کند.

بنابراین استراتژی جدید شرکت های سرمایه گذاری که نقش تعیین کننده در معادلات بورس تهران دارند، آینده تحولات بازار سرمایه ایران را رقم خواهد زد.


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 70782


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها